Udržitelná móda v 2019

Od Michaela Kratinova | Zveřejňování reklam | 24.06.19 15:52

Téma udržitelnosti (sustainability) bouří vody módního průmyslu už jistou chvíli. První se tohoto chopili módní návrháři jako Stella McCartnez anebo Eileen Fisher. V posledních letech však vznikla řada značek, které nabízí udržitelnou módu neboli též sustainable fashion v dostupných cenách. Řada řetězců jako např. švédský Lindex  či Weekday nabízí mimo standartní kolekce i oblečení z udržitelného a recyklovaného materiálu. Dokonce i fast fashion řetezce se začaly soustředit na sustainability. Výmluvy typu: „Já na to nemám“ už neplatí. Mnohdy navíc utratíme stovky korun za bio jídlo a kvalitní krémy, a pak na sebe navlíkneme „kus hadru“ z polyesteru. Už chápete, kam tím mířím? Nebylo by přece lepší koupit si jedno kvalitní tričko o kterém vím, že bylo vyrobeno bez přispění dětské práce, je z kvalitního materiálu a šetřím tím přírodu? Většina z nás si bohužel místo jednoho trička koupí trička rovnou tři, které za půl roku vyhodí, neboť stejně nebyly drahé a jdou si zas a zas koupit něco nového. Začarovaný kruh.

Věděli jste navíc, že k výrobě jednoho bavlněného trička je potřeba 2 700 litrů vody? To je dostatek vody pro jednoho člověka na 900 dní. V udržitelné módě jde o to, že si vážíte sami sebe (nedáte na sebe přece kus hadru!), tak i ostatních (že ti co vám to oblečení vyrobí jsou slušně placeni), a taktéž že se snažíte chovat šetrně k našemu životnímu prostředí.

Ale jak můžete začít nakupovat více zodpovědně? Třeba tím, že si budete více všímat z jaké látky je daný produkt vyroben. Hlavním zaměřením tohoto blogu je tedy představit materiály, které jsou více šetrné k životnímu prostředí.

Udržitelná móda v 2019

Tencel (Lyocell)
Tencel je relativně nová ekologicky šetrná textilie vyrobená z eukalyptu. Produkce je certifikována společností FSC, což zaručuje udržitelnou správu lesů. Tencel potřebuje mnohem méně chemikálií než například viskóza a 100 % chemikálií může být znovu použito. Jedná se tedy i o vhodný materiál pro alergiky. Výroba tencelu také využívá mnohem méně energie a vyžaduje 10 – 20krát méně vody než bavlna. Jedná se o jeden z nejekologičtějších materiálu, společně s konopím, lnem a bio bavlnou. Mimochodem, oblečení z tencelu je měkké, odolné a dobře se nosí. Kalhoty z tencelu jsou pak mimořádně pohodlné na nošení.

Bio bavlna
Bavlna je zdaleka nejrozšířenějším materiálem (pravděpodobně máte na sobě bavlněný svetr nebo tričko při čtení tohoto blogu, mám pravdu?). Jedná se o materiál, který se dobře pere a příjemně se nosí. Jedná se však taktéž o materiál, na jehož zpracování je využito veliké množství vody a chemikálií. Jak jsem zmínila již v úvodu, na výrobu jednoho bavlněného trička připadá zhruba 2 700 litrů vody. Variantu najdete v bio neboli organické bavlně. Ta je vypěstována bez pomocí hnojiv a pesticidů (avšak pořád s využitím velkého objemu vody!). Produkty vyrobené z bio bavlny jsou trvanlivější, a navíc i měkčí (vlákno není porušeno chemikáliemi). Bio bavlna s certifikátem GOTS (Global Organic Textile Standard) prošla přísnou kontrolou kvality a rovněž zde byl uplatněn takzvaný férový obchod neboli Fair Trade. 

*Fair trade je organizované sociální hnutí a tržní přístup, který usiluje o pomoc producentům v zemích třetího světa a propagaci udržitelnosti. 

bio bavlna

Vlna
Vlna je přírodní vlákno, které pochází převážně z ovcí (ale může být využita i srst od jiných zvířat, jako je např. angorská koza - mohér či alpaka). Vlna byla dlouho používána k výrobě dlouhotrvajícího teplého oblečení a přikrývek. Jedná se o pružnou látku, která příjemně hřeje. Vlna je také pere při nižších teplotách než ostatní oděvy, takže je šetrnější k životnímu prostředí.  Jedná se taktéž o přírodní materiál, který je obnovitelný a biologicky odbouratelný. Při výběru oblečení z vlny, zkuste upřednostnit místní značky. Ačkoli vlna má tendenci svědit, dobrý vlněný svetr vás ochrání i před tou největší zimou. 

Konopí
Konopí na rozdíl od jiných látek se dá vypěstovat i v našich klimatických podmínkách. Jedná se o pevný a tvrdý materiál, který změkne praním. Konopné oblečení navíc dobře saje pot a má antiseptické vlastnosti. Při jeho zpracovávání nedochází k chemickému ošetření a je vhodnou volnou i pro zemědělce. Rychle roste, je odolné vůči škůdcům a má pozitivní účinek na půdní strukturu.

suistanable móda

Len
Lněné šaty oblečeme především v létě. Tento materiál má výhodu, že příjemně chladí a osvěžuje, což určitě oceníte v horkém létě. Len umí dobře bojovat s plevelem, a tak při jeho výrobě se využívá méně chemikálií a pesticidů než při výrobě bavlny. Rovněž spotřeba vody je dvakrát nižší než u zpracovávání bavlny. Překvapivé je, že se z lnu dřív vyrábělo i spodní prádlo, důkaz najdete ve francouzském slovu „lingerie“. Dnes už prádlo asi nekoupíte, ale kromě oblečení se z lnu vyrábí i utěrky, ručníky a povlečení.

Hedvábí
Hedvábí je složitý materiál k výrobě, což znamená, že hedvábná vlákna jsou považovány za nejexkluzivnější textilní vlákna. Hedvábí je přírodní materiál, proteinové vlákno z hedvábných červů. Vzhledem k tomu, že hedvábí je přírodní materiál, je odbouratelný a hedvábí může být do kompostu skutečně doplněno potravinami a zahradním odpadem! Oblečení z hedvábí je pohodlné, dobře se, protože neelektrizuje, absorbuje vlhkost a chrání pokožku. Každý hned pozná, pokud budete mít na sobě hedvábnou košili.

Doufám, že tento malý průvodce vám pomůže vybrat si lepší materiály při dalším nakupováním a možná vás donutit se zamyslet jaký vliv má výběr jednoho trička na sociální a přírodní podmínky. Sustainability je téma týkající se nás všech.

Níže najdete moje oblíbené značky a kousky z udržitelné módy.

Zajímavé?

Sdílejte tento blog se svými přáteli!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

  • Petra Lehká
    6.6.2020

    Já na oblečení z vlny také nedám dopustit. Vyřešilo můj problém s věčně zmrzlými nohami. Vloni v zimě jsem si objednala vlněné ponožky z https://www.vlnenezbozi.cz/obleceni-ovci-vlna/ a nohy mám v nich krásně v teple. Nosím klasické ponožky, ale jakmile začínám cítit, že je mi zima na nohy, tak si vezmu vlněné ponožky, které nosím stále s sebou, a během chvíle mám nohy ohřáté.

  • 16.1.2019

    Super, zajímavé! Děkuji autorce za zajímavý článek :)