9 typů pánských bot, znáte je všechny?

Od - Alicja - | Zveřejňování reklam | 30.12.19 13:19
Znasz te rodzaje obuwia męskiego?

Vsadím se, že ne každý z vás pánové ví, na jakou příležitost, jaký typ obuvi vybrat a co k ní na sebe. A ne, není to jedno! Pan Špaček by vám dal za uši! Některé typy bot jsou totiž výhradně neformální a v nich byste neměli jak do divadla, tak ani na důležitou pracovní schůzku. Jiné z nich jsou zas elegantní, a obujete je jak na svatbu, tak i na pohřeb. S každým typem pánské obuvi jsou spojeny pravidla, která musíte znát! A ještě jeden tip: do kvalitních bot rozhodně stojí za to investovat!

Elegantní pánské boty na svatbu i na pohřeb

Seznamte se s oxfordky. Oxford boty jsou vyrobeny z nejkvalitnější kůže a mají charakteristické šití (vrchní část je šita uzavřeným způsobem), tkanička se váže vodorovně a zpravidla je najdete v černé barvě, obvykle nemívají žádné výrazné zdobení. A jak nosit oxfordky? Tento typy pánské obuvi, jak už řečeno, je nejlepší volbou pro formální příležitosti, kde platí předepsaný společenský oděv, tedy černý oblek.

Exkluzivní třída také zahrnuje typy bot wholecut oxford – ty jsou vyrobeny z jednoho kusu kůže, bez šití. Můžete vidět jen švy na patě. Tyto boty jsou absolutně must-have pro velmi zvláštní příležitosti – svatbu, obchodní schůzku na nejvyšší úrovni, slavnostní gala, pohřeb.

Dalším formálním typem bot jsou derby boty. Ač řadíme derby do kategorie formálních bot, rozhodně se nehodí nosit na slavnostní příležitosti. Derby boty tedy můžete nosit třeba k modrému obleku přes den do práce.

Pánská vycházková obuv na setkání s přáteli

Tyto typy bot jsou o něco méně formální než oxfordky, ale dodávají eleganci a styl. Můžete je nosit jak k džínům, tak i k chino kalhotám a svetrům. Hodí se totiž k jakémukoli stylu.

Brogue polobotky jsou takzvanou vycházkovou obuví pro muže. Typickým znakem brogue bot je ozdobné děrování. A jak se nosí brogue polobotky?  Hodí se jak džínům tak, i ke společenským kalhotám. Vyzkoušejte je třeba i k bílým džínům a saku či džínové košili. 

Monk jsou boty, které nemají tkaničky, protože místo šněrování mají jednoduché nebo dvojité výrazné spony, díky kterým nebudete rozhodně k přehlédnutí. A odkud pochází jméno těchto bot? Boty byly inspirovány botami původně nošenými mnichy (monk v angličtině).

Volnočasová obuv, neformální styl

Jedná se o typ bot, které byly původně učeny k specifickým příležitostem, jako například domácí obuv šlechty, ke hře koňského póla anebo jako typ obuvi jachtařů.

Mokasíny, tyto boty jsou velmi pohodlné, určené pro dlouhé procházky městskou džunglí. Rozdílem mezi mokasíny a loafers je fakt, že loafers nemají žádné šňůrky. Hodí se k ležérnímu outfitu – k šortkám, bermudám anebo k lehkým kalhotám. Můžete však i vyzkoušet v kombinaci "denim on denim" pro městký cool look.

Loafers jsou stejně jako mokasíny pohodlnou obuví bez šněrování. Loafers se většinou nazouvají a obvykle mají gumovou podrážku a jsou charakteristické pro vázání s popruhem nebo řetězem. Původně se jednalo o domácí obuv šlechty, takže některé z nich mohou mít dekorativní prvky à la zámecký pán. Bývají hlavně oblíbené v létě, kdy se nosí bez ponožek.

 

Chelsea boty (neboli pérka) jsou kotníkové boty s průřezy z pružného materiálu na boku, bez šněrování a na výraznějším podpatku. Jejich český název zná bezpochyby každý, kdo viděl Pelíšky, a ty viděli všichni! Ve filmu tyto boty dostal Elian "až" z Ameriky. Dnes si perka bez pochyby koupíte i u nás na Fashiola.cz. Tyto kotníkové pánské kozačky jsou většinou ušity z hledké kůže a mají minimální zdobení. Chelsea boty se překvapivě snadno nosí a jsou elegantní. Díky minimalistickému stylu si je klidně můžete obléci i k obleku.  Vypadají dobře se skinny neboli úzkými džíny.

Chukka boty jsou dalším typem kotníkové obuvi. Pochází původně z Velké Británie, kdysi byl tento typ obuvi používán při hře póla na koni, jedná se totiž o velice pohodlnou obuv. Semišové chukka se hodí k chino kalhotám v béžové, zatímco kožené černé chukka boty můžete nosit i s oblekem.

Kanady nejsou určené jen pro milovníky hard rock a punk a rovněž nejsou záležitostí zašlých časů. Dr. Martens boty by ve svém botníku měl mít každý muž a žena. Rovněž zde nejste limitováni věkem, slušivým rebelem totiž můžete být v každém věku! Záleží samozřejmě jak Dr. Martens zkombinujete.

S láskou - Alicja- Alicja -
Zajímavé?

Sdílejte tento blog se svými přáteli!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

  • tynaryglova-001
    23.10.2022

    Tak manžel si vystačí se dvěma páry bot :-D . Má společenské boty do práce a pak boty Mil-Tec, které si objednal z https://armik.cz/ a nosí je na zahradu, i když jdeme do přírody na túru. Chodí se mu v nich dobře a nepotí se mu v nich vůbec noha.