10x10 minimalistická módní výzva

Od Michaela Kratinova | Zveřejňování reklam | 13.02.19 18:55

10x10 výzva je o tom, že si vyberete ze svého šatníku deset kousků oblečení a tyto kousky pak nosíte následujících 10 dnů. Jedná se o výzvu, která má podpořit myšlenku udržitelné (neboli férové) módy a zažít minimalismus v praxi. Otázkou totiž zůstává, kolik toho skutečně potřebujeme?

10x10 minimalistická módní výzva

Když jsem o této výzvě vyprávěla svému příteli, tak to okomentoval slovy: „A co je na tom tak složitého?“ No jasně. Když střídáte dvoje kalhoty a pár košilí, tak to se vám to povídá! Navíc takový chlap nemusí řešit jaká sukně mu správně podtrhne křivky a jestli vypadá jeho zadek dobře v nových skinny džínech. My ženy to máme o to složitější, že jsme denně co denně zahrnovány novými a novými módními trendy. Pastelové barvy na jaro a tvídové sako na podzim. Džíny a tenisky na pobíhání po městě, kalhoty a mokasíny na pracovní oběd, sukně s halenkou na kávu s kamarádkami a šaty s lodičkami na večeři s přítelem či žhavé rande.  A teď si z toho vyberte těch deset nej kousků, co budete nosit deset dní, a to jak na to žhavé rande, tak i na pobíhání po obchoďáku.

A co je to vlastně ta 10x10 výzva?

10x10 módní výzva je o tom, že si na vlastní kůži zažijete, kolik toho oblečení skutečně potřebujete. Jedná se o minimalismus v praxi.  Většina žen si koupí něco na sebe každé dva týdny či každý měsíc, ale ve skutečnosti máme naše oblíbené kousky. Takže trendy módní kousek nosíme první týden a pak ho odložíme, v tak už plné skříni. Podle různých statistik totiž nenosíme až 50 % věcí v našem šatníku. Proč teda nakupovat něco co pak stejně odložíme jen proto, že to nosí hvězdy na Instagramu? Proč utrácet za levná nekvalitní trička, když můžete koupit jedno tričko z kvalitního materiálu, za které vám vaše tělo poděkuje. Není zač!

A co já na to?

Co se týká přímo „podmínek“ této výzvy, sami si můžete určit co zahrnete do těchto kousků a co ne. Zda budete počítat bundy či kabáty a boty mezi tyto kousky anebo ne. Já osobně jsem do svých „nej 10“ zahrnula jak svetry, tak i boty ale nezahrnovala jsem kabáty, kabelky a doplňky. Pro výzvu jsem si navíc vybrala většinou kousky v neutrálních barvách, což jsou barvy, které i tak nosím a které se jednoduše kombinují. Divily byste se kolik různých outfitů, můžete vytvořit pouze z 10 kousků. Celá výzva mi teda nepřišla jako nějaký oříšek, byla jsem naopak spíš uvolněná, neboť jsem moc nemusela přemýšlet co si vezmu na sebe a tím, že jsem každý den jinak prvky nakombinovala, nikdo si ani u nás v kanceláří nevšiml, že jsem to stejné tričko na sobě měla v jednom týdnu už 4krát! Pecka, co?

Co zahrnoval můj 10x10 list?

 • Červené ponožkové kozačky
 • Černé mokasíny
 • Vínový svetr
 • Béžový svetr
 • Černé šaty
 • Černé společenské kalhoty
 • Modré džíny
 • Bílé tričko s rolákem
 • Černý rolák
 • Modrá košile
10x10 minimalistická módní výzva

6 tipů jak se stát módní minimalistkou

Zbavte se přehlcené skříně

Kam ale se starým oblečením? Na staré oblečení můžete využít kontejnery na textil anebo se pustit do recyklace oblečení a oblečení zanést do sekáče anebo uspořádat párty s kamarádkami, kde si budete moci vyměnit oblečení.

Kvalita před kvantitou

Plný botník plastových bot, z kterých máte jenom puchýře anebo kožené boty, které vám poslouží dalších 10 let? Odpověď není zas tak těžká. Jde o to jen si zvyknout. Umět říci ne levným věcem, umět říci ne nekvalitním materiálům. Proč většina z nás si koupí kvalitní a drahý krém na obličej, ale nekoupí si tričko z udržitelné módy?  Vždyť vaše tělo je taktéž důležité! Více o udržitelných materiálech v předešlém článku.

Každý trend jednou skončí

Nepodléhejte každému trendu. Trendy jen podporují velké módní společnosti, které využívají levné pracovní síly a jejich činnost přispívá ke klimatickým změnám. Kupujte takové oblečení, boty a doplňky, které budete moci nosit i za rok.

Styl nekoupíš

Osvojte si svůj vlastní a osobitý styl a budete se vždy cítit sama sebou.

Sekáč – ta nej recyklace oblečení

Navštivte místní sekáč! Nejenže přispějete k recyklaci oblečení, budete navíc překvapená kolik ztracených pokladů tam najdete.  Retro se vrací, tak toho využijte!

Slevy – novodobý nepřítel
Nechci říci, že každé slevy jsou zlé. Sama nakupuji ve slevách. Nenechte se však zlákat na každých 10 %. Přemýšlejte vždy, zda ten a ten kousek potřebujete. Vybírejte pohodlné a kvalitní materiály. Zaměřte se na barvy, které jednoduše sladíte se zbytkem šatníku. A zainvestujte do základních kousků šatníku.

Řekněte ahoj minimalismu a pozvěte ho dál do své skříně.

10x10 minimalistická módní výzva
Zajímavé?

Sdílejte tento blog se svými přáteli!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

 • tynaryglova-001
  19.10.2022

  To je přesně můj styl. Nesnáším ty nazdobené paničky, které na sobě mají různé šátky, náramky, atd. Já si vezmu tílko, kalhoty, svetr a jdu. Nic neřeším, prostě chci, aby mi bylo oblečení pohodlné a cítila jsem se v něm dobře. Vyhovují mi hodně i tyto bezešvé zpevňující podprsenky https://www.plaza.cz/bezesve-zpevnujici-podprsenky/ , které jsou základ, protože mě v nich nic netlačí :-) .

 • 20.7.2022

  Super výzva. Já to mám taky docela ráda. U nás to praktikujeme prakticky ve všem. Nejen v módě, ale třeba i v bytovém designu. Jen teda dětský pokoj, tam nám to nějak nejde. A na to, jak máme doma super čisté stěny, tak děti mají dětské plakáty od https://www.dreamboutique.cz/detske-plakaty/ ... Ale tak já jsem toho názoru, že člověk nemá svoji vlastní filozofii vtloukat dětem do hlav už od mládí. Ideální by ji neměl vtloukat vůbec a nechat to na nich. :)