Rady na cestu: co si sbalit na dovolenou

Od Michaela Kratinova | Zveřejňování reklam | 17.02.20 15:33

Chystáte se sluncem? Ale nevíte, co si sbalit na dovolenou? Anebo lépe řečeno, chtěli (potřebovali!) byste si vzít s sebou všechno? A co když máte „úchylku“ na letní šaty jako já? No tak to raději aby váš partner nebo kamarádka byli spíš jako Marie Kondo anebo si každý zaplatil vlastní kufr.

Ono to však nebude nakonec zas tak horké. Jelikož platí staré zlaté „chybami se člověk učí“ sepsala jsem seznam věcí na dovolenou, které by vám neměly rozhodně chybět. Příkládám též cenné rady na cestu, založené na vlastních zkušenostech, jako například, že když cestujete do Asie, tak to logicky neznamená, že tam bude po celý rok teplo! Anebo že dvoudílné plavky nepatří na surf dovolenou, pokud zrovna neplánujete zabavit místí malým striptýzem. A jelikož se za své těžko pády nestydám a jelikož vás takových to chyb chci vyvarovat, připravila jsem následujícího průvodcem, tak abyste byli připraveni na cestách. Nezapomeňte do komentářů napsat bez čeho se vy na letní dovolené neobejdete!

Módní průvodce: co sbalit na letní dovolenou

Co vzít v úvahu při plánování outfitu na dovolenou

Jiný kraj, jiný mrav

Před cestou se informujte, jaké náboženství v dané zemi nominuje a berte v potaz, zda plánujete návštěvu hinduistických chrámů pagod či buddhistických paláců anebo mešit. Já jsem takovou chybu udělala při cestě do Myanmaru (dřívější Barmy), nadšená tím, že utíkám evropské zimě za sluníčkem, sbalila jsem si letní oblečení a la „párty na Ibize“ a byla nečekaně překvapená, že jen moje odhalená lýtka vzbuzovali určitý zájem. Nejen Myanmar, ale řada zemí je silně náboženská a třeba i ne tak zvyklá na výskoky turistů (jako například Thajsko). A co si sbalit na dovolenou pokud cestujete do silně náboženské země? Maxi sukni či maxi šaty, volné prodyšné kalhoty a šátek přes ramena.

Přemýšlejte o tipu dovolené

At to zní logicky, ne jsou praktičtí, když přijde na dovolenkové šílenství. Pokud cestujete s malými dětmi, tak zapomeňte na světlé oblečení a zvolte více pohodlnější oblečení s potisky či v tmavších odstínech. Podobné platí, pokud cestujete za dobrodružstvím. I v Nepálu sice unosíte svoje lepší šaty, ale rozhodně se vám víc vyplatí si zabalit pohodlné kalhoty se širokými nohavicemi a oblečení na trekking. Dovolené neznamená nechávat svoje nejlepší oblečení doma, ale zvažte podmínky a cíl dovolené. Domnívám se, že „full glamorous look“ se hodí opravdu jen na dovolenou v luxusním středisku anebo při plavbě po Karibiku. TIP: mně osobně pomáhá si sepsat i seznam věcí na dovolenou, tak abych na nic nezapomněla. 

Nepředpokládejte, informujte se

I zkušený cestoval může být počasím zaskočen. Jako třeba já, která jsem procestovala půlku světa a stejně se mi tolikrát stalo, že jsem v dané destinaci sháněla extra oblečení, neboť jsem se dostatečně neinformovala (a taky nejsem zrovna praktický člověk od nátury). Protože zrovna cestujete do teplé destinace, nemusí to zrovna znamenat, že vám bude jenom svítit sluníčko! Asie je známá svými monzunovými dešti, a i letní noci v Austrálii mohou být chladnější. Samozřejmě že v létě bude ve Španělsku teplo, ale jak je známo výjimky jsou pravidlem. Abyste předešli nepříjemnému zjištění, že místo jedněch šat jste si raději měli vzít svetr, doporučuji si VŽDY zabalit aspoň jedny kalhoty či legíny a svetr či mikinu. A mezi cenné rady na cestu patří: doletadla se oblečte nejen pohodlně ale i teple!

 

Outfit do letadla

Šaty 

Zapomeňte na „sváteční“ šaty či koktejlky (zde zůstává opět výjimkou dovolená v Saint Tropez). Raději si sbalte tedy alespoň dvoje či troje pohodlné letní šaty. Vybírejte šaty, které jsou praktické, tak abyste je jednoduše mohla přehodit přes plavky či v nich vyrazit na koktail do baru na pláži. Doporučuji si sbalit na dovolenou aspoň jedny maxi šaty. Jsou nejen pohodlné, ale i elegantní a uchrání vás před moskyty. A co se týče barev a potisků, zde se můžete vyřádit. 

Plavky

Plavky jsou kapitolou samou o sobě. Není dovolená, na kterou bych nepotřebovala nové plavky. V realitě však potřebujete minimálně dvoje. Já si osobně velice oblíbila plavky s vysokým pasem, krásně tvarují postavu, a ačkoliv si vybírám ty víc sexy, nepřipadám si v nich jako v lingerie. A další rady na cestu, vyberte si jednodílné plavky (stylová záležitost posledních let) získáte navíc i extra tílko, k jednodílným plavkám oblečete jednoduše jak maxi sukni, tak i džínové kraťasy.

Svetřík či džínová bundička

Na vašem seznamu na dovolenou by určitě neměla chybět mikina, svetr nebo džínová bunda. Jak již zmíněno, počasí může být umínění, a tak se nenechte zaskočit a přibalte i nějaký ten teplý svršek. 

Jednobarevná tílka a trička

Kouzlem zůstává umění kombinovat. Zkuste se tedy vyvarovat divokým barevných kombinacím a do kufru sbalte pár jednobarevných triček či tílek. Pokud si chce však přeci jen vzít nějaké více "zajímavé" tričko, doporučuji si sbalit typické námořnické tričko s bílo-modrými pruhami.

Maxi sukni

Ač jsou kraťasy nedílnou součástí seznamu na dovolenou, já dávám i tak přednost dlouhé sukni. Mám v ní zaručeno, že mě pustí jak do luxusnější restaurace, tak i do buddhistického chrámu, a navíc mě uchrání před boláky od moskytů.

Džíny anebo dlouhé kalhoty

Víc jak jeden pár není potřeba, zbytečně vám to zabere na prostoru v zavazadle a víc i tak stejně neunosíte. Počasí však můžete být zrádné, a tak džíny sebou rozhodně nebude na škodu. Džíny si oblečte do letadla a do kufru přibalte ještě legíny, v kterých můžete po ránu cvičit

Klobouk

Stejně jako sluneční brýle, klobouk je vašim spojencem při boji proti slunečním paprskům. Určitě nejsem jediná, kdo si na dovolená uhnal úžeh sluncem a s přibývajícími roky je navíc dlouhodobý pobyt na slunci spojen i s tvorbou vrásek. A to přeci žádná z nás nechce! Klobouk je navíc stylový, a tak nějak k té plážové promenádě patří. Přiznejme si, že ale při dlouhodobějším cestování není zrovna praktický. Můžete tedy místo klobouku sbalit na dovolenou kšiltovku anebo moderní látkový klobouček, který můžete na ASOS pořídit v řadě barev a vzorů.

Taška na pláž

Knížka, časopis, nafukovací míč, opalovací krém, osuška na ležení, přehoz přes ramena, hrací karty…no někam to všechno přeci musíte dát! Taška na pláž se vám hodit bude vždy a pokud si ji nebere sebou do letadla, pořiďte si plátěnou anebo síťovanou tašku, kterou jednoduše dáte do kufru. TIP: zabalte si i moderní ledvinku, bude se hodit, pokud se vypravíte jen do hotelového baru anebo si spálíte ramena.

Sluneční brýle 

Sluneční brýle jsou skvělým doplňkem, který vaše oči nejen ochrání, ale dotvoří vám i outfit. Na dovolenou si můžete sbalit klidně i více slunečních brýlí. Vyzkoušet můžete víc stylů a značek. Klasickými slunečními brýlemi jsou sluneční brýle Ray Ban, nevyhýbejte se však ani módním brýlím s barevnými obroučky. Jediné, čemu byste se měli určitě vyhýbat jsou sluneční brýle bez ochranného filtru. 

Sandálky 

Pokud se zrovna nechystáte na luxusní dovolenou zahrnující pár společenských událostí, boty na podpatku nechejte doma a do kufru přibalte kožené sandály. V kožených sandálech se vám budu dobře chodit a nebudou vám rozdírat chodilo jako ty plastové. Pokud plánujete aktivní dovolenou s výšlapem, doporučuji vyměnit žabky za pevnou obuv či trekkingové sandále.

Žabky 

Žabky k bazénu a na pláž. Není praktičtější obuvi na pláž jako jsou právě žabky, takže ty by vám rozhodně neměli na seznamu na dovolenou chybět.

S láskou MichaelaMichaela Kratinova
Zajímavé?

Sdílejte tento blog se svými přáteli!

PŘIDAT KOMENTÁŘ

  • tynaryglova-001
    24.4.2022

    Já se řídím tím, že čím míň, tím líp. Ono to ani jinak nejde, protože jezdíme s manželem pod stan, a tam si člověk fakt musí brát jen to nejnutnější :-) . Sice jsme si vybrali poměrně velký stan z https://www.naturehikecz.cz/ , ale i tak si s sebou nemůžeme vzít žádné zbytečnosti. Nafukovací opravdu není a auto už vůbec ne :-D .